Zabytek jak żywy

Zabytki fotografuje się w dwóch sytuacjach: podczas podróży napotyka się coś, co trzeba koniecznie uwiecznić – wówczas na grymasy nie ma czasu, trzeba robić zdjęcia w świetle i warunkach zastanych; albo ma się zamówienie na fotografię i wówczas trzeba uzgodnić z klientem, jakich zdjęć wymaga.

1. Światło

Fotografia zabytków dobrze wychodzi w równym świetle; najlepszy wbrew pozorom jest pochmurny, ale jasny dzień, kiedy światło jest równomierne. Czasem w słońcu używam filtru połówkowego, żeby „podbić” błękit nieba.

2. Warunki

Niekiedy klient chce zdjęć w określonej sytuacji – nocą czy o zachodzie słońca. Klient nasz pan – nie można tłumaczyć, że budowla w zachodzącym słońcu będzie czarną plamą na tle nieba jak po wybuchu termonuklearnym. Trzeba zniechęcić i pokazać zdjęcie podobne, albo dokonywać cudów. Kiedyś klient zażądał zdjęcia kościoła w śnieżnej szacie. Problem polegał na tym, że zima była szara i bezśnieżna. Ponieważ mógł sobie na to pozwolić, zamówiliśmy strażaków. Piana i program graficzny załatwiły resztę.

3. Urok

Nie to ładne, co ładne, ale co się komu podoba. Jeśli klient nalega na zdjęcie, a obiekt jest fotograficznie mało ciekawy, robię całość. Staram się też wychwycić ciekawe detale – witraż, układ cegieł i belkowania. Propozycji jest mnóstwo. Trzeba mieć tylko wyćwiczone oko.

4. Technika i pomysł

Najlepszy sprzęt nie będzie myślał za fotografa. Zabytek trzeba poznać, obejrzeć w różnych warunkach. Kiedyś ze zdjęciem „na cito” mało ciekawego architektonicznie kościoła, w dodatku w deszczu, poradziłam sobie tak, że zrobiłam jego odbicie w kałuży. Znalazłam całkiem fajną kałużę pod obiektem, a że woda była wśród ścieżki wysypanej kamieniami – wyszedł fotograficzny samograj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s